Haberler »

Kosgeb’den destek alan kişi sayısı her geçen gün artıyor. Yeni iş fikri olan ve yeni iş kurmak için maddi durumu yeterli olmayan bireyler KOSGEB’den destek alıyor.

Read the full story »
Home » Teşvik Programları

Teşvik Programına Yoğun İlgi!

Submitted by

Her yıl binlerce kişiye iş imkanı sunan İşkur, 2016 yılında da binlerce kişiye farklı bölümlerde iş sahibi yapıyor. İşsiz vatandaşlara iş umudu sunan İşkur üzerinden iş başvurusunda bulunmak için belli şartları yerine getirmek gerekiyor.

Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) Genel Müdürü ve Dünya Kamu İstihdam Kurumları Birliği (WAPES) Başkanı Nusret Yazıcı, WAPES Yönetim Kurulu toplantısına katıldı.

İŞKUR’dan yapılan yazılı açıklamaya göre, Yazıcı başkanlığında Bulgaristan’ın başkenti Sofya’da düzenlenen ve genel kuruldan sonra birliğin en önemli toplantısı olan WAPES Yönetim Kurulunda, 2015-2018 yılları arasında uygulanacak strateji netleştirildi ve yıllık faaliyet planı karara bağlandı.

Bunun yanı sıra birliğin finansal yapısı, geçmiş dönem raporu, Suriyeli mültecilerin Türkiye iş gücü piyasasına etkileri çalışması, tüzük değişiklikleri, bölgesel raporlar ve uzun dönem planlamaları gibi konuların da görüşüldüğü toplantı yaklaşık 11 saat sürdü.

WAPES bünyesinde oluşturulacak ve çeşitli ülkelerden katılımcıların yer alacağı uzman komiteleri vasıtasıyla genç işsizlik, göç, kadın istihdamı, engelli istihdamı ve uzun dönemli işsizlik gibi temaları ele alan raporların hazırlanması için gerekli çalışmalar başlatıldı.

Üye sayısını ve etki alanını artırarak istihdam ve işgücü piyasası konularında küresel bir referans noktası haline gelmeyi hedefleyen WAPES’in daha esnek bir yapıya kavuşmasını öngören stratejide, geliştirilmiş bir web sitesi, etkin sosyal medya hesapları, konferansların internet üzerinden canlı yayınlanması, veri tabanı kurulması ve video mesajlar gibi daha güçlü iletişim araçlarının kullanılması da yer aldı.

Ayrıca Suriyeli mültecilerin, Türkiye iş gücü piyasası üzerine etkilerini araştırmayı kararlaştıran WAPES Yönetim Kurulu, çalışmanın 2016 yılının ilk yarısında tamamlanmasını öngördü.

İŞKUR teknolojiyi en iyi ve kapsamlı şekilde kullanan kamu kurumları arasında. İşsizlerle irtibat kurulması, kendilerine uygun işlerin bir an önce haber verilmesi gibi noktalarda İŞKUR teknolojinin bütün nimetlerinden faydalanıyor. Diğer yandan, internet üzerinden İŞKUR’un verdiği neredeyse bütün hizmetlere ulaşmak da mümkün. İşsizler İŞKUR’a kayıtlı işverenlerin aradıkları kişilerin nitelikleri, beceri geliştirme ve mesleki eğitimlerle ilgili bilgileri, işbaşı eğitim programlarını kuruma gitmeden öğrenebiliyor.
İşsiz kalan kişiler, işten ayrılma nedenleri işsizlik sigortasından yararlanmaya imkan veriyor ve prim ödeme gün sayısı şartlarını da sağlıyorlarsa işsizlik sigortasından maaş alabiliyorlar. İşsiz kalan kişinin işsiz kalmadan önceki son 3 yıl içerisinde son 120 günü kesintisiz olmak üzere en az 600 gün prim ödemiş olması gerekiyor. Bu koşullar bir arada sağlanmış ise işsize 6 ay işsizlik maaşı bağlanabiliyor. Son üç yılın 900 gününde prim ödenmişse 8 ay, tamamında prim ödenmişse 10 ay maaş bağlanması mümkün. Bu maaşın verilme amacı, işsiz kalınan dönemde gelir kaybının telafi edilmesi. Diğer yandan, İŞKUR işsize maaş bağlamakla yetinmiyor. Onu bir an önce tekrar işgücü piyasasına kazandırmak, yani işsize yeniden iş bulmak için çalışmalar yürütüyor.

İŞSİZ DANIŞMANI VAR

İŞKUR’a kayıtlı her işsizin bir danışmanı var. İş ve meslek danışmanı olarak ifade edilen bu kişiler, işsizlerin özelliklerini sisteme aktarıyor ve sistemdeki uygun işlerle eşleştirmeye çalışıyorlar. İŞKUR’a kayıtlı işverenlerin temin etmek istedikleri elemanların özellikleri ile işsizin özellikleri uyumlu ise bu durumda işsize iş ve meslek danışmanı tarafından iş önerilmesi söz konusu oluyor. İşverenin talep ettiği özelliklerin yanında işsizin ikamet ettiği yer de iş önerilirken dikkate alınıyor.

İŞ TEKLİFİ

İŞKUR kendisine kayıtlı işsizlere SMS’le sürekli bilgilendirmelerde bulunuyor. Bu bilgilendirmeler içerisinde işsize uygun olabilecek nitelikteki beceri geliştirme kurslarının ve mesleki eğitimlerin tarih ve saatleri, yine işsize uygun olabilecek işler ile ilgili mülakat tarih ve saatleri olabiliyor.

HAKLI NEDENLER

İŞKUR işsizlere kendi kriterlerine uygun işler önermek durumunda. Örneğin, son olarak mimar olarak çalışmış bir kişiye temizlik görevlisi işi önerilmiyor. Bununla birlikte, ikamet edilen yer ile iş arasında makul bir uzaklığın bulunması da gerekiyor. Yeşilköy’deki bir işsize Pendik’teki bir iş teklif edilmiyor. Aynı şekilde, ücret seviyesinin de son iş ile benzer olması şart.

İŞVERENE TEŞVİK

İşsizlik maaşı alan kişilerle işverenlerin eşleştirilmesi halinde işverenlere teşvik uygulanıyor. İşsizlik sigortasından maaş alan bir kişiyi işe alan işveren, kişinin işsizlik sigortasından maaş alma hakkının olduğu süre boyunca yüzde 37,5 yerine yalnızca yüzde 4 prim ödüyor. Yani, her ay 426,6 TL prim avantajı söz konusu oluyor.
Bu teşvikten işverenlerin yararlanabilmesi için işsizin muvafakat vermesi gerekiyor. Teşvik uygulanan süre işsizin, kalan işsizlik maaşı alma süresi olduğu ve bu süre işsizin işsizlik maaşı alma hakkından düşüldüğü için bu muvafakatin alınması ve işsizin bu yönde bilgilendirilmesi şart. İşsizlik maaşı alan kişi bu işinden ayrıldığında işsizlik sigortasından maaş almaya devam edemeyebiliyor.

İŞKUR, Anlaşılan her kurum için 6111 sayılı kanun gereği destek verecek. Bu eğitimden yararlanarak işe yerleşen personelin maaşı İŞKUR tarafından karşılanacak. Böylece firmalar donanımlı personellere sahip olurken, işsizlik azalacak.

81 ilde 11 binin üzerinde firma teşvik programına başvurdu. İŞKUR’un firmalara sağladığı destek, işvereni rahatlatırken verimi arttıracak. Birçok insan iş sahibi olacak.

[Toplam: 1   Ortalama: 5/5]

Leave a comment!

Add your comment below, or trackback from your own site. You can also Comments Feed via RSS.

Be nice. Keep it clean. Stay on topic. No spam.

You can use these tags:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong> 

This is a Gravatar-enabled weblog. To get your own globally-recognized-avatar, please register at Gravatar.